Odměna advokáta

Kolik za právní pomoc advokáta zaplatím?

Tuto otázku si nejspíše položí většina lidí hledajících právní pomoc. Způsobů stanovení odměny advokáta za poskytnuté právní služby je hned několik. Nejprve je potřeba uvést, že existují 2 základní typy odměn. Jedná se o odměnu smluvní a odměnu mimosmluvní. Smluvní odměna je určena na základě dohody mezi advokátem a klientem. Její výše se obvykle odvíjí od náročnosti poskytované služby. Pokud se advokát s klientem nedohodnou na smluvní odměně, přísluší advokátovi mimosmluvní odměna, jejíž výše je určena advokátním tarifem viz níže.

 

Smluvní hodinová sazba

Prvním způsobem je stanovení odměny advokáta formou hodinové sazby. Výše hodinové sazby se obvykle odvíjí od věcné a právní složitosti konkrétního případu. Proto bývá většinou uváděna pro jednotlivá právní odvětví zvlášť a v určitém rozpětí, např. 1.500,- Kč až 2.500,- Kč bez DPH za každou započatou hodinu práce advokáta. Do času práce advokáta se počítá jak čas strávený s klientem, tak i například čas strávený studiem spisů, jednáním s protistranou, sepisem podání atp. Před podepsáním smlouvy s advokátní kanceláři doporučujeme s advokátem prokonzultovat odhad celkové ceny právních služeb, tedy i přibližnou časovou náročnost případu, a předejít tak situaci, kdy advokátovi nakonec zaplatíte více, než kolik případně "vysoudíte" od protistrany.

 

Smluvní podílová odměna dle výsledku sporu

Další možnost stanovení ceny právních služeb představuje podílová odměna za úspěšné vyřešení celého případu. Ta může mít podobu podílu na hodnotě předmětu sporu. Jako příklad lze uvést pohledávku ve výši 100.000,- Kč, která je předmětem sporu, a v případě úspěšného vyřešení celého případu bude advokátova odměna činit např. 25 % z předmětu sporu, zde tedy 25.000,- Kč. V případě neúspěchu advokát nezíská od klienta odměnu žádnou.

Podílová odměna může být rovněž kombinována s jinými způsoby stanovení ceny právních služeb a představovat tak takovou „prémii“ pro advokáta za úspěšné vyřešení případu.

 

Smluvní úkonová odměna

Smluvní úkonová odměna je stanovena podle počtu úkonů právní služby, které byly v daném případě advokátem učiněny. Advokátní tarif (vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb.) stanoví, co se považuje za úkon právní služby. Mezi nejčastější úkony právní služby patří zejména převzetí a příprava právního zastoupení, porada s klientem, jednání s protistranou, sepsání listiny o právním jednání (např. smlouvy), sepsání podání ve věci samé (např. žaloby), účast na soudním jednání apod. Případně je možné dohodou stanovit jako úkon právní služby i úkony nad rámec advokátního tarifu, tzn. úkony, které advokátní tarif neuvádí.

Odměna se zde tedy váže k jednotlivým úkonům právní služby, které byly v dané věci vykonány. Pokud tedy byla sjednána odměna např. ve výši 5.000,- Kč za úkon a ve věci byly učiněny 3 úkony (např. převzetí právního zastoupení, sepis předžalobní výzvy a sepis elektronického platebního rozkazu), bude výsledná odměna advokáta činit 15.000,- Kč.

 

Jednorázová smluvní odměna

V případě jednorázové smluvní odměny je mezi klientem a advokátem sjednána pevná částka za vyřízení celé věci. Tento typ odměny je sjednáván v případě poskytování právní služby, u které lze předem odhadnout její rozsah. Může se jednat například o založení obchodní korporace či sepis smlouvy. Ne vždy však lze rozsah právní služby předem přesně určit. Jako příklad jednorázové smluvní odměny lze uvést založení společnosti s ručením omezením za pomoci advokáta, jehož odměna za poskytnuté služby jako celek bude činit např. 8.000,- Kč.

 

Smluvní paušální odměna

Paušální odměna představuje klientem pravidelně hrazenou (obvykle měsíčně) pevnou částku. Výše hrazené částky je za každé období stejná, a to bez ohledu na rozsah poskytnutých právních služeb za dané období. Tento typ smluvní odměny je vhodný pro klienty, kteří mají pravidelnou potřebu právních služeb v určitém stabilním rozsahu. Výhodou pro klienta je stabilní výše výdajů za právní služby, a to i v obdobích, ve kterých má klient nárazově potřebu právních služeb ve vyšším rozsahu. Pokud se klient s advokátem dohodnou na smluvní paušální odměně např. 10.000,- Kč měsíčně, uhradí klient advokátovi každý měsíc částku 10.000,- Kč, bez ohledu na to, zda advokát za daný měsíc klientovi poskytl právní služby v časovém rozsahu 5 hodin, či 15 hodin.

 

Odměna dle advokátního tarifu

Pokud se advokát s klientem výslovně nedohodnou na smluvní odměně, bude se výše mimosmluvní odměny advokáta řídit ustanoveními advokátního tarifu (vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb.). I zde advokátní tarif stanoví, co se považuje za úkon právní služby. V některých případech (často méně významné právní úkony) má advokát nárok pouze na polovinu určené sazby. Jedná se například o návrh na opravu odůvodnění rozhodnutí. Oproti Smluvní úkonové odměně se zde výše odměny za jeden úkon určí na základě sazebníku advokátního tarifu, a to z tarifní hodnoty (peněžitého ocenění). Pokud advokátní tarif pro danou věc nemá konkrétní částku, odpovídá výše tarifní hodnoty výši peněžitého plnění, ceně věci či práva. Takto určenou tarifní hodnotu lze poté snadno převést dle tabulky na sazbu mimosmluvní odměny, tedy částku odměny advokáta za jednotlivý právní úkon.

Pokud tak výše neuhrazené pohledávky (předmět soudního řízení) činí např. od 5.000,- Kč do 10.000,- Kč (tarifní hodnota), pak dle § 7 advokátního tarifu (sazebníku) mimosmluvní odměna za jeden úkon činí 1.500,- Kč. Pokud budou advokátem učiněny 4 úkony (např. převzetí právního zastoupení, sepis předžalobní výzvy, sepis žaloby a účast na soudním řízení), výsledná odměna advokáta bude činit 6.000,- Kč.

 

Náhrada hotových výdajů vzniklých advokátovi při poskytování právní služby

Nad rámec odměny advokátovi náleží rovněž náhrada hotových výdajů účelně vynaložených v souvislosti s poskytnutím právní služby (např. cestovní náhrady) a náhrada za promeškaný čas, jejichž výše, není-li jiné dohody, se stanoví dle advokátního tarifu.

 

Náhrady nákladů na soudní řízení

V případech, ve kterých dojde na soudní řízení, bude nutné uhradit náklady na soudní řízení. Náhrada nákladů řízení se obecně řídí tzv. zásadou úspěchů ve věci, dle které soud přizná náhradu nákladů potřebných k účelnému uplatňování nebo bránění práva účastníku, který měl ve věci plný úspěch. Pokud měl účastník ve věci úspěch jen částečný, soud náhradu nákladů poměrně rozdělí, případně rozhodne, že právo na náhradu nákladů nemá žádný z účastníků řízení. V některých případech může soud účastníku, který měl jen částečný úspěch ve věci, přiznat plnou náhradu nákladů řízení. Jedná se například o situaci, kdy měl účastník neúspěch jen v poměrně nepatrné části rozhodnutí.

Je ovšem potřeba pamatovat na to, že soudy přiznávají náhradu ve výši mimosmluvní odměny (určené dle advokátního tarifu), nikoliv dle toho, kolik účastník úspěšný ve věci skutečně svému advokátovi zaplatil. Může se tak stát, že výše přiznané náhrady nákladů na právní zastoupení úspěšného účastníka bude nižší než jím uhrazená smluvní odměna jeho advokáta.


 

V našem vyhledávači advokátních kanceláří si můžete nalezené advokátní kanceláře seřadit dle ceny poskytovaných služeb ve Vámi vybraném právním odvětví.